V rámci příprav na Mistrovství světa v atletice 2011 dostala česká ambasáda v Soulu za úkol mimo jiné i uvítat české sportovce, kteří na cestě do místa konání v Tegu museli čekat na navazující let až sedm hodin. S novým vedoucím obchodně-ekonomického úseku panem Milošem Sklenkou jsme se tedy vydali uvítat jednu skupinu v čele s předsedou českého atletického svazu Liborem Varhaníkem, světovým rekordmanem a trenérem oštěpařů Janem Železným, olympijskou vítězkou Barborou Špotákovou a spoustou dalších sportovců.

Po příjezdu na letiště, jsme tuto skupinku našli odpočívat v prezidenstkém VIP salónku. Sportovci unavení po dlouhé cestě a časovém posunu odpočívali na pohovkách nebo se snažili rozluštit tajemství korejské multifunkční toalety. Všechno fungovalo - bidet, sušení, vůně, jen splachování ne.

DSC_0005

Protože jsme měli trochu času popovídali jsme jim o Koreji a odpovídali na jejich otázky. Nejčastější otázka samozřejmě byla, jaké tu mají značky piva a kolik tu stojí. A protože si na cestu pořídili příručku korejské konverzace, dostal jsem i možnost udělat jim lekci korejštiny.

DSC_0006 

Obr.: S Barborou Špotákovou

DSC_0003

Obr.: S Liborem Varhaníkem a Janem Železným

Už jsem se nemohl dočkat, až je konečně uvidím naživo v akci. Místo konání bylo čtvrté největší jihokorejské město Tegu (2,5mil), ležící 280km jihovýchodně od Soulu. Lístek na odpolední program jsem si rezervoval s měsíčním předstihem a místa na stadioně s kapacitou 66 421 návštěvníků byla rychle vyprodána.

Jakmile jsem dorazil do Tegu, přesedl jsem na shuttle bus a vyrazil cestou lemovanou vlajkami směr stadion. Když jsem vystoupil z autobusu, naskytl se mi následující pohled.

DSC_0001

DSC_0056

DSC_0061

Obrovský stadión a nespočet stánků, cizinců, Korejců a jeden Čech. Vyzvedl jsem si lístky, koupil reklamní tričko a obhlédl okolí. Na stadion začali pouštět už dvě hodiny před začátkem odpolední sekce, takže jsem si rychle zabral místo. S postupujícím časem už najít volné místo tak jednoduché nebylo.

DSC_0005

DSC_0041

DSC_0024

DSC_0031

DSC_0071 

Na dnešním programu bylo: ženy - dálka, disk, 800m, muži - desetiboj, 10000m, 100m,... Z českých sportovců jsem zahlédl Romana Šebrleho a Denisu Rosolovou.

DSC_0084

DSC_0118

DSC_0150

DSC_0155

Radost jsem měl hlavně z dálkařek, protože jsem seděl hned vedle a tam bylo rozhodně na co koukat. Doslova dechberoucí potom byl běh mužů 10000m, který publikum neuvěřitelně vyburcoval. Lidé byli nadšeni, křičeli, dělali vlny a nálada byla výborná. Od vedle sedící korejské rodiny jsem dostal kimbap a kolu, a tak jsem se pohodlně uvelebil v sedačce a napjatě očekával hvězdu večera - jamajského sprintera Usaina Bolta. Po nevydařeném startu byl ovšem diskvalifikován a zklamání nejen na stadioně bylo obrovské.

DSC_0112

DSC_0098

Hned pak nastal úprk na vlak. To byl naprostý chaoz a vůbec nevím jak, ale podařilo se mi předběhnout všechny ty davy lidí čekajících na autobus ze stadionu a stihnout vlak zpět do Soulu. Po cestě rychlovlakem domů jsem ještě stihl napsat tento článek a serfovat přes volně dostupné WiFi. I když jsem ráno jel obyčejným vlakem čtyři hodiny, zpáteční cesta trvala jen hodinu a půl.

Komentáře